Endodoncia

Endodontické ošetrenie, je ošetrenie nervovej dutiny zuba a koreňových kanálikov. 

Ak je zubný kaz rozšíreny do hlbších štruktúr zuba, je pravdepodobné, že baktérie zo zubného kazu napadnú zubnú dreň(nerv) a túto poškodia. Napadnutá a infikovaná zubná dreň sa potom môže zapáliť, alebo dokonca odumrieť a zhnisať.

V takomto prípade je potrebné ošetrenie nervovej dutiny a kompletné odstránenie zubnej drene. Ochorenia zubnej drene sú veľmi častou komplikáciou zubného kazu alebo poškodenia zuba úrazom, či optrebovaním skloviny.

Na precízne ošetrenie koreňových kanálikov používame prístrojovú endodonciu s použitím závesného RTG priamo v kresle pre presnosť výkonov.

Kanáliky sa po dokonalom sprístunení, mechanickom rozšírení a ošetrení výplachmi vyplnia trvalou hmotou do všetkých kanílikov a zub ostáva naďalej funkčný.

Následne, po určitej dobe je potrebné vykonať opatrenia na zabránenie prasknutia zuba, nakoľko takýto zub sa stáva krehkejším po niekoľkých mesiacoch.

Väčšinou sa jedná o novú výplň pri malej strate zubných tkanív. V iných prípadoch treba vyhotoviť tzv Inlay Onlay, Overlay, čo sú 3D frézou vyrobené keramické plomby. Alebo ak je zuba už menej, vtedy sa rozhodujeme o dostavbe zuba čapom do koreňa( titánový, sklenné vlákno, či 3D frézovaný) Na takúto nadstavbu je potrebné vyhotoviť korunku na spevnenie zuba.

Zub z ktorého je nutné odstrániť zubnú dreň, po dokonalom ošetrení či už koreňového kanálika alebo samotnej korunky zubaˇkorunka, inlay, onlay, overlay), môže slúžiť desaťročia